佛学世界语社区

 找回密码
 立即注册
搜索
热搜: 活动 交友 discuz
查看: 5522|回复: 4
打印 上一主题 下一主题

第一部分 EKZERCOJ -- 6

[复制链接]
跳转到指定楼层
楼主
发表于 2011-12-5 16:38:40 | 只看该作者 回帖奖励 |倒序浏览 |阅读模式
§ 6.
Papero estas blanka. — Blanka papero kuŝas sur la tablo. — La blanka papero jam ne kuŝas sur la tablo. — Jen estas la kajero de la juna fraŭlino. — La patro donis al mi dolĉan pomon. — Rakontu al mia juna amiko belan historion. — Mi ne amas obstinajn homojn. — Mi deziras al vi bonan tagon, sinjoro! — Bonan matenon! — Ĝojan feston! (mi deziras al vi). — Kia ĝoja festo! (estas hodiaŭ). — Sur la ĉielo staras la bela suno. — En la tago ni vidas la helan sunon, kaj en la nokto ni vidas la palan lunon kaj la belajn stelojn. — La papero estas tre blanka, sed la neĝo estas pli blanka. — Lakto estas pli nutra, ol vino. — Mi havas pli freŝan panon, ol vi. — Ne, vi eraras, sinjoro : via pano estas malpli freŝa, ol mia. — El ĉiuj miaj infanoj Ernesto estas la plej juna. — Mi estas tiel forta, kiel vi. — El ĉiuj siaj fratoj Antono estas la malplej saĝa.
回复

使用道具 举报

沙发
 楼主| 发表于 2011-12-5 16:39:50 | 只看该作者

原文试译如下:


纸是白色的。 --- 这张桌子上有白纸。 --- 这张白纸已经不在这个桌子上了。 --- 这是那位年轻小姐的笔记本。 --- 爸爸给了我一个甜苹果 --- 给我年轻的朋友讲个美丽的故事吧。 --- 我不喜欢固执的人。 --- 先生,您好! --- 早上好!--- 节日快乐!--- 多么快乐的节日啊!--- 天上有美丽的太阳。--- 白天我们看到明亮的太阳,夜晚看到灰白的月亮和美丽的星星。--- 纸很白,但雪更白。--- 牛奶比酒有营养。--- 我有比你的更新鲜的面包。--- 不,先生,你错啦。你的面包没有我的新鲜。--- 在我所有的孩子里欧内斯特是最小的。--- 我和你一样有力。--- 在安东所有的弟兄里他是最不聪明的。
回复 支持 反对

使用道具 举报

板凳
 楼主| 发表于 2011-12-5 16:40:26 | 只看该作者
<div class="MsoNormal" style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: left; mso-layout-grid-align: none" align="left"><span style="font-size:19px;"><span style="FONT-SIZE: 14pt; COLOR: green; mso-font-kerning: 0pt; mso-ansi-language: ZH-CN">Ernesto</span><span style="FONT-SIZE: 14pt; COLOR: #0054e3; mso-font-kerning: 0pt; mso-ansi-language: ZH-CN"><span style="mso-spacerun: yes">  </span></span><span style="FONT-SIZE: 14pt; COLOR: #0054e3; FONT-FAMILY: 宋体; mso-hansi-font-family: 'Times New Roman'; mso-font-kerning: 0pt; mso-bidi-font-family: 宋体; mso-ansi-language: ZH-CN">欧内斯特[男子名]<xml:namespace prefix="o" ns="urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p></span></span></div>
<div class="MsoNormal" style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: left; mso-layout-grid-align: none" align="left"><span style="font-size:19px;"><span style="FONT-SIZE: 14pt; COLOR: green; mso-font-kerning: 0pt; mso-ansi-language: ZH-CN">Antono</span><span style="FONT-SIZE: 14pt; COLOR: #0054e3; mso-font-kerning: 0pt; mso-ansi-language: ZH-CN"> </span><span style="FONT-SIZE: 14pt; COLOR: #0054e3; FONT-FAMILY: 宋体; mso-hansi-font-family: 'Times New Roman'; mso-font-kerning: 0pt; mso-bidi-font-family: 宋体; mso-ansi-language: ZH-CN">安东[男子名]<o:p></o:p></span></span></div>
<div class="MsoNormal" style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: left; mso-layout-grid-align: none" align="left"><span style="FONT-SIZE: 14pt; COLOR: #0054e3; FONT-FAMILY: 宋体; mso-hansi-font-family: 'Times New Roman'; mso-font-kerning: 0pt; mso-bidi-font-family: 宋体; mso-ansi-language: ZH-CN"><o:p> </o:p></span></div>
<div><span style="font-size:19px;"><span style="color:#0000ff;"><span style="font-family:Arial;color:#000000;"></span></span></span></div>
回复 支持 反对

使用道具 举报

地板
 楼主| 发表于 2011-12-5 16:41:11 | 只看该作者
学习体会:
1.    这一段引进了形容词的级---平级、比较级和最高级。如:
平级:Mi estas tiel forta, kiel vi.
比较级:Lakto estas pli nutra, ol vino.
最高级:El ĉiuj miaj infanoj Ernesto estas la plej juna.
2. 问候语的使用。如:
  Mi deziras al vi bonan tagon, sinjoro!
Bonan matenon!
3. 感叹句。如Kia ĝoja festo! (estas hodiaŭ).
4. 注意“天上有明亮的太阳”,这里的有用的是“stari”-- Sur la ĉielo staras la bela suno.

回复 支持 反对

使用道具 举报

5#
 楼主| 发表于 2011-12-5 16:41:44 | 只看该作者
我的困惑:
这个感叹句:
Kia
ĝoja festo!
有老师说这里感叹词用kiel比较合适,用于修饰后面的形容词ĝoja,也有人说用Kia比较合适,用以修饰后面的名词festo。事实上,两种用法我都见过,我想要知道的是,两种表达都对吗?同样好吗?如果不,哪种更为合适呢?
回复 支持 反对

使用道具 举报

您需要登录后才可以回帖 登录 | 立即注册

本版积分规则

QQ|Archiver|小黑屋|手机版|佛学世界语网

GMT+8, 2024-4-20 17:11 , Processed in 0.061330 second(s), 14 queries .

Powered by Discuz! X3.4

© 2001-2017 Comsenz Inc.

快速回复 返回顶部 返回列表